Zaznacz stronę

Zdajemy sobie sprawę, że odnalezienie się w gąszczu przepisów prawa pracy to nie lada wyzwanie. W związku z tym chętnie w tym wspieramy. Zdarzają nam się powtarzające się pytania, z którymi zwraca się do nas wielu klientów- stąd wiemy, że warto spróbować znaleźć rozwiązanie dla tego typu tematów. Przykładem jest tutaj zatrudnianie nowego pracownika na umowę o pracę. U naszych klientów często pojawia się niepewność:

 • czy, aby na pewno o wszystkim pamiętałem?;
 • czy na pewno wszystko załatwiłem?;
 • zatrudniam już 23 pracownika, ale ostatniego zatrudniałem 7 miesięcy temu, więc pewne kwestie mi umknęły.

 

O czym musisz pamiętać?

 1. Pracownik musi uzyskać zdolność do pracy potwierdzoną zaświadczeniem lekarza medycyny pracy zanim rozpocznie świadczyć pracę. Jest tu możliwość przekazania badań od poprzedniego pracodawcy, ale pod pewnymi warunkami. Pracownik dostarcza ważne zaświadczenie z badań oraz skierowanie, które otrzymał u poprzedniego pracodawcy. Jeśli dodatkowo od zakończenia zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy nie minęło więcej niż 30 dni oraz pracownik nie będzie wykonywały prac szczególnie niebezpiecznych to można rozważać uznanie takich badań. Nowy pracodawca może zweryfikować, czy ryzyka na stanowisku które proponuje i ryzyka na stanowisku zajmowanym przez daną osobę u poprzedniego pracodawcy są zgodne. Jeśli tak jest można uznać poprzednie zaświadczenie z badań jest ważne i aktualne u nowego pracodawcy.
 2. Umowa z przychodnią, w której kandydaci do pracy oraz pracownicy będą wykonywać badania medycyny pracy. Musisz ją zawrzeć zanim wyślesz na badania pierwsze osoby.
 3. Gdy wystawiasz skierowania na badania pamiętaj, że musisz przygotować 3 egzemplarze – jeden dla pracownika, drugi dla przychodni, a trzeci do akt osobowych. Pamiętaj też, że koszt badań jest po Twojej stronie.
 4. Kwestionariusz osobowy.
 5. Umowa o pracę – podpisana przed rozpoczęciem zatrudnienia.
 6. PIT 2 – jeśli pracownik chce skorzystać z ulgi podatkowej.
 7. Oświadczenie dotyczące kosztów uzyskania przychodów– miejscowe czy zamiejscowe.
 8. Oświadczenie pracownika ze zapoznał się z regulaminami, politykami, zasadami w firmie.
 9. Karta szkolenia wstępnego BHP – szkolenie BHP musi się odbyć w pierwszym dniu pracy
 10. Karta instruktażu stanowiskowego – wykonywany zazwyczaj przez przełożonego, który odbył szkolenie BHP dla osób kierujących pracownikami.
 11. Zgłoszenie do ZUS – dokonuje osoba rozliczająca kary i płace.
 12. Świadectwa z poprzednich miejsc pracy– w celu ustalenia wymiaru urlopu.
 13. Świadectwo ostatniej ukończonej szkoły – w celu ustalenia wymiaru urlopu.
Niech ta lista Ci pomoże i zwiększy Twój komfort działania i jednoczenie pamiętaj, że w Efekt HR zawsze chętnie Ci pomożemy, choćby to było to samo pytanie zadane po raz 30-ty 🙂